Odos vėžio prevencija

Prevencija

Gegužė – melanomos žinonumo mėnuo.
Nors oda – matomiausias žmogaus organas, medikai vis tiek susiduria su uždelstais, išplitusiais odos melanomos atvejais. Odos melanoma yra diagnozuojama rečiau, nei kiti odos vėžio tipai, bet ši liga yra agresyvesnė. Todėl reikalauja sudėtingo ir modernaus gydymo būdo. Taigi, pacientai turėtų patys pastebėti įtartinos formos, spalvos apgamus ir nedelsdami kreiptis į gydytojus.
Dažniausiai melanoma išsivysto sveikoje, švarioje be apgamų odoje, o mažiau negu trečdalis – iš odos apgamų (atipinių), taip pat ir įgimtų. Paprastai pirmieji požymiai, kuriuos galima pastebėti, yra atsiradusi tamsi, netaisyklingos formos dėmelė ten, kur anksčiau buvo visai švari oda, arba padidėjęs apgamas ar patamsėjusi jo spalva.
NVI gydytojai pastebi, kad odos vėžiu sergantys pacientai, kurie po operacijų yra aktyviai stebimi ir turi pas gydytojus lankytis kas tris–šešis mėnesius, ateina tik po metų ar vėliau. Kartais laikas yra esminis gydymo sėkmę lemiantis faktorius, kai liga dar nebūna tokia agresyvi. Štai bazinių ląstelių karcinoma gali vystytis ir dešimt metų, tačiau ji metastazuoja labai retai – tiesiog padidėja pats navikas, jo operacinis plotas.
Kiti odos vėžiai, ne melanoma, pirminėse stadijose panašūs į dermatitą ar egzemą. Tai reiškia, kad atsiranda, pavyzdžiui, raudona plokštelė, ji pašerpetoja. Žmonės griebiasi kremų, tačiau situacija negerėja. Jei per du mėnesius tokio gydymo niekas nesikeičia, verta susirūpinti ir kreiptis į specialistą.
Būkime atsakingi ir rūpinkimės savo bei artimųjų sveikata. 💛

Šaltinis: Nacionalinis vėžio institutas